آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی مشهد

این آرامگاه در محله کوهسنگی قرار دارد و متعلق به میرزا ابراهیم اول می باشد . وی از سادات دوره صفوی بوده و نسبش به ابو جعفر موسی مبرقع فرزند امام جواد (ع) می رسد . این مقبره در ملک شخصی خود میرزا ابراهیم واقع شده است و با منظر ایوانی کاشی کاری شده نظر بسیاری از گردشگران تور مشهد را به خود جلب کرده است .

آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی مشهد

در صحن مقبره تعداد دیگری از علمای اخیر خراسان دفن شده اند . میرزا ابراهیم موقوفات بسیاری را در شهر های مشهد ، اردکان و تربت جام انجام داده است و حدود بیست هزار نفر از این موقوفات بهره مند می شوند . این اقدام وی باعث شده است تا چند هزار خانوار از سادات رضوی و اعقاب خاندان واقف در سراسر كشور شجره نسب خويش را تا كنون حفظ نمايند و بخاطر همین مسئله اقدام وی یکی از پدیده های فرهنگی مشهد به شمار می رود .

 

 

آرامگاه شیخ طبرسی مشهد

آرامگاه شیخ طبرسی مشهد

شیخ طبرسی در روزهای پایانی عمرش به سمت سبزوار حرکت کرد و در همان شهر هم در گذشت. جسد وی را در قبرستان قتلگاه که اکنون به باغ رضوان معروف است دفن کردند. با توجه به روایات گفته می شود که امام رضا (ع) در این مکان غسل داده شده است به همین دلیل این محل به مغسل الرضا نیز شهرت دارد. از ویژگی های بارز شیخ طبرسی این بود که دور از تعصب بود و از دانشمندان سنی هم آموزش می دید مثل علامه زمخشری که از دانشمندان مشهور سنی است و شیخ طبرسی از او تجلیل کرده است. او در زمینه ادبیات و و زبان عربی تبحر فراوانی داشت و به شدت علاقه مند به لطیفه های ادبی بود. از کتاب های مهم شیخ طبرسی می توان به مجمع البیان و جوامع الجامع اشاره کرد.

چهار آرامگاه که نزدیک حرم امام رضا هستند یعنی در همان صحن حرم و در ضلع های شمالی و شرق و... قرار دارند عبارتند از آرامگاه حر عاملی (شمال شرقی صحن انقلاب ) , پیر پالان دوز (ضلع شمالی حرم) , آرامگاه شیخ بهایی (بین صحن امام و آزادی) , آرامگاه شیخ طبرسی (باغ رضوان)

آرامگاه شیخ بهایی مشهد

آرامگاه شیخ بهایی مشهد

شیخ بهایی از دانشمندان قرن دهم و یازدهم است که در زمینه هایی چون فلسفه و منطق و ریاضیات و... مطالعات فروانی داشته و در این زمینه ها بسیار تبحر داشتو همچنین او در زمینه هایی چون نجوم , فلسفه , فیزیک , ریاضی , اخلاق , سیاست , عرفان و... کتاب و رساله های زیادی نوشته است. گفته می شود که 88 کتاب از وی به جا مانده است. به دلیل زحمات و مطالعات فراوان او در زمینه نجوم و اطلاعاتی که در این زمینه به دست آورده برای تشکر و سپاس گذاری از وی یونسکو سال 2009 را سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری و معرفی کرد. شیخ بهایی از دانشمندان دوران صفوی است و آرامگاه او از دیگر آرامگاه های نزدیک حرم امام رضا (ع) است که در ضلع شمالی حرم واقع شده است.

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد دارای گنبدی زرد و آبی است که ترکیب رنگی بسیار زیبایی را تشکیل داده است و داخل آرامگاه که می شوید آرامش خاصی وجود شما را فرا می گیرد. پیر پالان دوز چشم به مال دنیا و ظواهر آن نداشت , او خدا را انتخاب کرد و خدا هم به او عظمت و جلال بخشید. آرامگاه پیر پالان دوز یکی از قدیمی ترین زیارتگاه ها و آرامگاه های شهر مقدس مشهد است. این آرامگاه در ابتدا در پایین خیابان نواب صفوی در زمان سلطان محمد خدابنده ساخته شده بود , اما بعد از انقلاب این حرم را خراب و بازسازی کردند و اکنون به زیارتگاهی زیبا و آرامش بخش در محیطی آرام تبدیل شده است, آرامگاه پیر پالان دوز مشهد از گنبدی پیازی شکل با ترکیب رنگی زیبای زرد و آبی و ایوانی آجری و کاش های فیروزه ای رنگ زیبا تشکیل شده است و این آرامگاه چهار ضلعی است. روی سقف این آرامگاه آثاری از نقاشی هایی که مربوط به دوره صفویان است دیده می شود. پیر پالان دوز از آن جهت به این نام شهرت گرفت که برای امرار معاش خود پالان دوزی می کرد.این آرامگاه هم مانند آرامگاه حر عاملی یکی از چهار آرامگاه نزدیک به حرم امام رضا (ع) است و در خیابان نواب صفوی در ضلع شرقی حرم قرار دارد.

آرامگاه حر عاملی مشهد

آرامگاه حر عاملی مشهد

حر عاملی از نوادگان حر بن یزید ریاحی است که زمانی که به ایران آمد به اصفهان رفت و بعد راهی مشهد شد. او در مشهد شیخ الاسلام و مدرس بود. هنگامی که فوت کرد جسدش را در سرداب یکی از صفه های شمال شرقی واقع در صحن انقلاب حرم امام رضا (ع) دفن کردند که نزدیک مدرسه میرزا جعفر می باشد. حر عاملی از فقها و محدثان امامیه قرن یازدهم است که از آثار آن می توان به وسائل الشیعه اشاره کرد که این اثر باعث شد که عده ای او را صاحب وسائل بخوانند. آرامگاه حر عاملی یکی از چهار آرامگاه نزدیک حرم امام رضا (ع) است.