آبشار قره سو مشهد

آبشار قره سو مشهد در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 1250 متر از سطح دریا می باشد. طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی آبشار های بلند با دره های تنگ، چشمه های خنک، نردبان های فلزی برای رفتن به بالای آبشار از جمله مواردی هستند که مورد توجه مسافران تور مشهد قرار گرفته شده است.

آبشار قره سو مشهد

آبشار قره سو مشهد

آرمگاه امیرغیاث الدین شاه ملک (مسجد هفتاد و دو تن) مشهد

این مسجد در ابتدا مقبره‌ای بوده که امیر ملکشاه امیر المرا و سپهسالار توس در زمان حکومت الغ بیک بین سالهای 807 تا 817 هجری قمری برای خود ساخته بود . این بنا دارای یک ایوان اصلی ورودی دو مناره در دو گوشه بنا یک فضای چهار تاقی در مرکز با گنبد بلند دو پوشه و سالنها و راهروهایی در اطراف تالار مرکزی می باشد . این مسجد در سال 855 توسط شمس الدین محمد تبریزی مرمت شد . با توجه به متون تاریخی ، نقشه بنا و سنگ قبرهایی که در زیر گنبد وجود دارد می‌توان دریافت که آن مقبره در سال های بعد از آن به مسجد تبدیل شده است . گردشگران تور مشهد می توانند از این بنای زیبا دیدن کنند .

آرمگاه امیرغیاث الدین شاه ملک (مسجد هفتاد و دو تن) مشهد

 

آرامگاه شاعران پارسی گوی خراسانی مشهد

این بنای نمادین در سال 1378 ساخته شده است و به شکل استوانه ای می باشد که بر بدنه آن اشعار حکیم توس نوشته شده است . محوطه این بنا در زمینی به وسعت 2000 متر مربع می باشد . و قبر شاعرانی مانند : ذبیح‌ الله صاحبکار (سهی) ، گلچین معانی ، احمد کمال‌پور ، عماد خراسانی و عشرت قهرمان در آن جای گرفته است . گردشگران تور مشهد می توانند از این بنای زیبا دیدن کنند .

آرامگاه شاعران پارسی گوی خراسانی مشهد

 

یخدان تاریخی چهار برج مشهد

این بنا از بناهای تاریخی اطراف توس می باشد که در روستایی به نام چهار برج قرار گرفته است . این سازه آبی مربوط به دوره قاجار می باشد . در ساختار آن از چوب استفاده شده که قطر فضای داخلی بنا 10 متر و ارتفاع آن به حدود 12 متر می‌رسد . این یخدان از جمله بناهای عام‌المنفعه‌ بوده است که در گذشته یخ مورد نیاز ساکنین روستا و اطراف آن را تامین می کرده است . امروزه از اجزا و عناصر یخدان تنها چاله و گنبد آن باقی مانده است . دیدن این بنای زیبا به گردشگران تور مشهد پیشنهاد می شود .

 یخدان تاریخی چهار برج مشهد

 

بازه هور مشهد

بازه به دری از دیواره کوه گفته می شود که خورشید از میانه آن طلوع می کند . این بنای زیبا به دوره ساسانی مربوط می شود و عده‌ای بر این باورند که بنای سنگی بازه هور آتشکده‌ای از دوره ساسانی است . معماری این بنا چهار طاقی است که از چهار طرف بازه بوده و عناصری گنبدی شکل بر بالای آن قرار گرفته اند و همچنین فضای ورودی آن نیز دارای سه درگاهی بلند و عریض است ،

بازه هور مشهد

ورودی اصلی بنا از ضلع غربی ایجاد شده که درگاهی‌های همسان در اطراف آن به چشم می خورد . در سطح بالای پلان مربع بنا چوب هایی بر کنج آن نصب شده است . آدرس: بنای سنگی موسوم به بازه هور بفاصله هفتاد کیلومتری از جنوب شهر مشهد در ضلع شرقی روستایی به نام رباط سفید در ابتدای تنگه‌ای بازه هور واقع است . دیدن این بنای زیبا به گردشگران تور مشهد پیشنهاد می شود .

بازه هور مشهد